Yükleniyor...

Seyahatinizi Planlamak İçin Tıklayın

Ankara’da Kahvaltı

Şehirde geleneksel Türk kahvaltısına ek olarak dünya mutfaklarından lezzetler de bulabileceğiniz pek çok mekân bulunuyor. Daha alışılmış bir Ankara kahvaltısı için de şehrin neredeyse her noktasında bulabileceğiniz simit ve portakal suyu güne hızlı ve güzel bir başlangıç yapmanızı sağlayacak. Türkiye’nin en ünlü pastanelerinin de Ankara’da yer almaktadır.

 

Ankara’da Gezilecek Yerler

Kahvaltının ardından MÖ 2. yüzyılda Galatlar tarafından yapıldığı düşünülen Ankara Kalesi’ne doğru yola çıkabilirsiniz. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı imparatorlukları döneminde mimari açıdan daha da zenginleşen yapıdan Ankara’yı kuş bakışı izleyebilirsiniz. “Eski Ankara" denilen bölgeyi çevreleyen kalenin içinde tarihî evler bulunuyor. Küçük bir alana sıra sıra inşa edilen evler bir arada oldukça ilginç görünüyor. Evlerin geometrik sembollerle süslenmiş tavanları, geniş saçaklı yazlık odaları ve dar pencereleri dikkat çekiyor. Kale içindeki mahalle, Ankara’nın zamana direnen yüzü olmayı sürdürüyor.

 

Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir, modern Türk mimarisinin en görkemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Ankaralıların, görülecek yerler listenizde mutlaka olmasını tavsiye ettiği yapı, 750 bin metrekarelik dev bir kompleks. Yaklaşık 50 bin ağaç ve süs bitkisinin bulunduğu Barış Parkı ile mozole, meşhur Aslanlı Yol ve tören meydanından oluşan Anıt Bloku, Anıtkabir’in en önemli bölümleri. Kuleler, Kurtuluş Savaşı Müzesi ve bir kitaplığın da bulunduğu kompleks, millî bayramlarda ve Atatürk’ün ölüm yıldönümlerinde on binlerce insanı ağırlıyor. Anıtkabir’de saat başı nöbet değişimleri oluyor ve bu nöbet değişimlerini izlemenizi de mutlaka öneriyoruz.

Anıtkabir’in ardından Seğmenler Parkı’nda soluklanmak ya da Tunalı Hilmi Caddesi’nde alışveriş yapmaktan keyif alabilirsiniz. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, tarih sevenlerin atlamaması gereken bir yer. 1997 yılında İsviçre’nin Lozan kentinde “Avrupa’nın en iyi müzesi” seçilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Türkiye’nin en geniş koleksiyonlarından birine sahip.

Whatsapp ile İletişime Geç