Yükleniyor...

Blog Yazısı

Rent A Car Kaskosu Ne İşe Yarar?

Rent a car kaskoları, ticari amaçlı kullanılan araçlar için yapılan kasko türüdür. Olası kaza durumunda kendi aracınızda olan hasarları karşılarken, poliçeye göre teminatları farklılıklar göstermektedir. Rent A Car kaskoları teminatlarına göre kaza başına ödeme tutarları değişmektedir.

 

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kasko, olası kaza veya hasar durumunda kendi aracınızın maddi hasarlarını ve manevi tazminatların ödenmesini yapar. Bir nevi garanti hizmetidir. Zorunlu trafik sigortası ise çift taraflı kaza durumlarında karşı taraftaki aracın mağduriyetini gidermek için ödeme yapar.

 

Rent a Car Kaskosunun Farkı Nedir?

 Rent a car kaskoları bireysel kaskolara göre daha yüksek maliyetlidir. Bunun nedeni de araç kullanıcısı sabit olmadığı için riskin daha fazla olmasıdır. Rent a car kaskoları da bireysel kaskolar gibi poliçelerde kaza, maddi ve manevi hasarlarda değişken teminat bedelleri uygulanmaktadır.

Rent a car kaskosu, araç kiralama firmaları için özel kullanıma sahip kasko sigortasıdır. Poliçeye göre, % 3 ile % 5 arasında muafiyet bedelleri ortaya çıkmaktadır. Muafiyet bedelleri poliçeye göre değişiklik gösterdiğinden dolayı, muafiyet bedelleri farkından doğabilecek mali yükümlülük farkları tarafımızın sorumluluğunda olmayacaktır, poliçemize göre her kaza için 300 Euro misafirden talep edilir.
 

 

 

Kaskonun Geçerli Olması İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

1) Kullanıcının ehliyeti olmalı ve şoförün herhangi cezadan ötürü ehliyeti kullanılamaz durumda olmamalıdır.

2) Sürücü alkol ya da herhangi bir uyarıcı - uyuşturucu maddenin etkisinde olmamalı ve bu durum düzenlenen tıbbi raporla sabit olmalıdır.

3) Araç kiralama sözleşmesinde ismi yazan, araç kiralama işlemini yapan kişi aracı kullanıyor olmalıdır. Başka herhangi bir kişi kullanmamalıdır.

4)Kaza tutanağı tutulmalı, gereken durumlarda jandarma ve polis kaza tutanağı da tutulmalıdır.


Rent a Car Araçlarına Hususi Kasko Yapılmasının Sakıncaları Nelerdir?

Kasko işlemlerinde sigorta poliçe primleri risklere göre belirlenir ve bireysel müşterilerin beyanıyla poliçe, araca kesilmektedir. Hususi araç ile rent a car aracı arasında bulunan risk oranı farkları sigorta prim hesabında kullanılan risk çarpanlarını da değiştirmektedir. Rent a car amaçlı kullanılacak olan araca, hususi araç kaskosu yaptırılması ve aracın kasko devreye girecek biçimde kazaya karışması durumunda, incelenme aşamasında bu durum ortaya çıktığında sigortacının hasar ödeme yükümlülüğü ortadan kalkmaktadır. Nedeni ise sigortalının, sigortacıya eksik ya da hatalı bildirim yaparak, bilerek veya bilmeyerek haksız kazanç elde etmesidir.

Hususi kasko sigortalı araçların uğrayacağı büyük hasarlarda veya tam hasarlarda; aracın ruhsat sahibi gerçek kişiler ise kişinin kendisi veya birinci derece akrabaları, ruhsat sahibi şirket ise şirket sahibi ve çalışanları kazaya karışan aracın sürücüsü değil ise hasar dosyası incelemeye gitmektedir. İnceleme sonucu aracın kiralık araç olarak kullanıldığı ispat yoluyla ortaya çıkması durumunda sigortacının hasar ödeme yükümlülüğü yoktur. Rent a car kasko ibareli poliçelerde ise şartlar yerine getirildiği takdirde, böyle bir durum söz konusu değildir.

Whatsapp ile İletişime Geç